Gå til hovedindhold (Tryk Enter)

Særudstillinger på Myrthuegård

På Myrthuegård huser vi løbende særudstillinger af kunstnere, kunsttalenter og andre. Omdrejningspunktet er fortolkning og formidling af områdets lokale natur eller temaer, der på anden måde spiller sammen med stedets profil. 

Særudstillingslokale på 1. sal

På Myrthuegård finder du et lille særudstillingslokale i forlængelse af vores udstilling på 1. sal. Her inviterer vi løbende på særudstillinger, som skiftende kunstnere og kunsttalenter står for. 

Udstillingen er åben hver dag året rundt kl. 8-20, der er fri entré, og du er velkommen til at gå på opdagelse i særudstillingens tema.

Frem til 30. august udstiller Kulturskolens Kulturtalentklasser skulpturelle værker med afsæt i naturen tæt på havet. 

De unge kunstnere har omsat naturens egen arkitektur fra græsser, planter og frøstande til abstrakte værker i ståltråd og farvet japanpapir. Skulpturerne både står og hænger. De fremstår luftige, lette og samtidigt solide med kontraster af ståltråd og papir. De fanger lyset og skaber en luftig og næsten svævende fornemmelse, som når lyset skinner gennem et tørret blad eller en frøstand.

En oplagt mulighed: Kombiner en tur i naturen og et besøg i udstillingen!  

Tidligere særudstillinger på Myrthuegård:

  • Det syngende spyd - trækfugle ved Vadehavet af  Ditte Hviid (september 2025 - januar 2026)
  • Enge hænger ikke på træerne af billedkunstner Anne C (marts 2025 - august 2025)
  • The Wadden Sea Prints af fotograf og billedkunstner Martin Kunzendorf (november 2024 - februar 2025)
  • Myrthugårds gamle anskuelsestavler (september 2024 - november 2024; februar - maj 2026)
  • Billedkunstholdet fra KulturTalentKlasserne fra Rørkjærskolen og Kulturskolen (maj 2024 - august 2024)
  • Vadehavsfotograf Stefanie Harbo (november 2023 - maj 2024)
  • Akvarelgruppen Tidevand (juni 2023 - oktober 2023)

Er du interesseret i at udstille dine værker med fokus på den lokale natur eller andre relevante temaer, så send en mail til [email protected], og vi vender tilbage.